A single conversation with a wise man is better than ten years of study.
~ Chinese Proverb ~

Ścisły przewodnik po aspektach miękkich dla ekspertów IT (Polish)

Sławomir Sobótka

Download slides

Tak zwane "miękkie" kompetencje nie są silną stroną nas - "informatyków" (dla niektórych z nas to słowo jest tak samo obraźliwe jak określenie znachor dla lekarza:).

Podczas prezentacji będę chciał przekonać Was, że materię miękką daje się w pewnym zakresie zanalizować, zamodelować, skatalogować i sparametryzować - czyli w pewnym stopniu okiełznać i wykorzystać do własnych celów.

Wszyscy dążymy do miana eksperta w swoim fachu, dlatego na wstępie przyjrzymy się jednemu z modeli rozwoju kompetencji, prowadzącemu do poziomu eksperta aby stworzyć model postaw i strategii jakimi posługuje się ekspert. Następnie zajrzymy w głąb umysłu eksperta aby zrozumieć zachodzące w nim procesy. Przyjrzymy się umysłowi zarówno na poziomie "sprzętowym" jak i funkcjonalnym.

Na poziomie sprzętowym poznamy mechanizm tykania wewnętrznego zegara czasu oraz wpływ hormonów stresu na działanie tegoż mechanizmu (poczucie upływu czasu, ale również wpływ na motywację wewnętrzną). Przyjrzymy się kilku modelom architektonicznym mózgu, w tym modelowi 2 procesorów wykonujące odmienne (komplementarne) wraz z technikami aktywacji procesora Rich, który jest zdecydowanie zbyt wycofany w naszej branży.

Na poziomie funkcjonalnym przyjrzymy się strategiom uczenia się, których zrozumienie pozwala zoptymalizować wydatek energii poświęcany na własny rozwój. Przedstawię również kilka typowych dla naszej branży strategii podejścia do modelowania problemów i typowych błędów kognitywnych.

W drugiej części prezentacji przełączymy perspektywę zmieniając optykę z jednostki na grupę (zespół). Przedstawię kilka popularnych typologii osobowości z uwzględnieniem ich wpływu na rolę w zespole, optymalne zadania, komunikację i motywację - wszystko dostosowane do naszego profilu osobowości.

More talks